ДО

ОБЩИНСКИ СЪВЕТ

ХАСКОВО

 

 

                                      ДОКЛАДНА  ЗАПИСКА

 

от Таня Захариева – Председател на Общински съвет - Хасково

 

 

ОТНОСНО: Удостояване на Борис Младенов със званието “Почетен гражданин

                   на Хасково“ – посмъртно.

                  

 

         Уважаеми госпожи и господа общински съветници,

 

В Общински съвет – Хасково постъпи Предложение от Инициативен комитет от Почетни граждани на Хасково в състав: Георги Граматиков, Ана Димитрова, Тодор Кожухаров, Васко Димов и Вела Казакова, за удостояване на г-н Борис Младенов със званието „ПОЧЕТЕН ГРАЖДАНИН НА ХАСКОВО“ – посмъртно, по случай 100 години от рождението му. Предложението е придружено от подписка на над 280 граждани на Хасково, сред които са много дейци на културата  в града, както и членове на Тракийското дружество.

Борис Младенов е роден на 22.11.1920 г. в Тополовград. Основното си образование завършва в родния град. През 1940 г. завършва Духовната семинария в Пловдив, където получава музикалната си подготовка. След това продължава да учи във Висшето училище за финанси и административни науки в София. Трудовият си път започва в Народна работническа опера в Сливен през 1946 г. От 1954 г. до 1956 г. работи като диригент на Смесен хор „Рилски звуци“ в гр.Дупница. В Хасково идва през 1956 г., като първоначално ръководи Смесения хор „Ереван“ при Арменската организация и Турския ансамбъл при читалище „Мустафа Субхи“.

През 1957 г. е назначен за диригент на Смесен хор „Родна песен“ при Народно читалище „Заря“. По негово време „Родна песен“ достига до изключителни висоти. Младенов е диригентът, който променя стила и работата на формацията, като същевременно преобръща и мисленето на градската управа за значението на хоровото изкуство. По негово време колективът стига до 120 души. През 1969 г. за първи път хорът изнася концерт в столичната зала „България“, което повишава авторитета на музикално Хасково. Хорът е завоювал многократно златни медали на републикански фестивали.

През 1973 г. Борис Младенов става главен художествен ръководител на Ансамбъла за народни песни и танци „Китна Тракия“. След серия успехи през 1979 г. ансамбълът под негово ръководство, получава най-голямото си признание – присъдено му е званието „Представителен“. Борис Младенов е награждаван многократно с държавни награди: орден „Червено знаме на труда“, „Кирил и Методий“ – първа, втора и трета степен и златни медали от републиканските фестивали. Ръководил е женския хор за школувано пеене при Окръжна болница – Хасково, девическия хор за школувано пеене при Икономически техникум – Хасково, народния хор при Техникум по облекло „Ана Май“ – Хасково и други. Освен работата си в посочените хорове, Борис Младенов е оказвал и методическа помощ на хоровите състави в селата на община Хасково.

Във връзка с всичко изброено до тук, Инициативният комитет предлага Общински съвет – Хасково да удостои Борис Младенов посмъртно със званието „Почетен гражданин на Хасково“. По този начин ще бъде удовлетворено и искането на редица граждани, голяма част от които през годините са участвали в Хор „Родна песен“.

На извънредно заседание на 19.07.2021 г., Постоянната комисия по образование, култура и вероизповедания допуска за разглеждане на заседание на Общински съвет – Хасково направеното предложение за удостояване на г-н Борис Младенов със званието „Почетен гражданин на Хасково“ – посмъртно, като изисква от Инициативния комитет допълнителна информация за изключителните заслуги на предложения кандидат.

Предвид гореизложеното предлагам Общински съвет – Хасково да вземе следното

 

                                               Р Е Ш Е Н И Е:

 

На основание чл.21, ал.1, т.22 и ал.2 от ЗМСМА и чл.4, ал.1, т.22 от Правилника за организацията и дейността на Общинския съвет, Общински съвет – Хасково удостоява БОРИС МЛАДЕНОВ със званието „ПОЧЕТЕН ГРАЖДАНИН НА ХАСКОВО” – посмъртно.

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ОБЩИНСКИ

СЪВЕТ – ХАСКОВО:

                   /Таня Захариева/