ДО

ОБЩИНСКИ СЪВЕТ

Х А С К О В О                                                             

 

 

 

ДОКЛАДНА ЗАПИСКА

 

от Станислав Дечев – кмет на Община Хасково

 

 

ОТНОСНО: Кандидатстване по програма „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“ на ФМ на ЕИП 2014-2021 г., Резултат 1 „Подобрено управление на културното наследство, Подрезултат 1.2 „Дигитално достъпни обекти на културното наследство“.

 

Уважаеми госпожи и господа общински съветници,

Община Хасково е допустим кандидат по покана за набиране на проектни предложения в конкурсна програма „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“ на ФМ на ЕИП 2014-2021 г., Резултат 1 „Подобрено управление на културното наследство, Подрезултат 1.2 „Дигитално достъпни обекти на културното наследство“. Програмата се фокусира върху ролята на културата и движимото културно наследство като двигател за местно и регионално развитие, акцентирайки върху заетостта, социалното включване и предприемачеството в културния сектор. Целта на процедурата, която се финансира от ФМ на ЕИП, е да се подобрят условията на достъп до културно наследство чрез подкрепата на проекти, които за първи път ще го документират и дигитализират с цел промотиране и съхранение за бъдещите поколения.

Допустими кандидати са бюджетни организации, чиято дейност се осъществява в културния или творческия сектор, включително общини и областни администрации. Допустими партньори могат да бъдат всички публични или частни организации, както и сдружения с нестопанска цел, установени като юридически лица в България или в държава донор по Програмата (Исландия, Лихтенщайн и Норвегия), чиято основна дейност няма търговски характер. Насърчават се проекти, които са базирани на партньорства от между кандидати и партньори от България и страните донори.

Задължителните изисквания за допустимост включват:

  • Реализиране на проектните дейности на територията на Република България, а в случай на партньорство – и на територията на държавата на партньора от държавите донори;
  • конвертиране в цифров формат за първи път на минимум 30 000 единици елементи на културно наследство (дигитализация) и реализация на минимум една дигитална изложба;
  • дейност за обучение на експертния персонал на бенефициента, който участва в процесите по дигитализация, с оглед повишаване на професионалните му компетентности и умения;
  • ефективен процес на дигитализация и управление на дигитализирани обекти на културното наследство;
  • ефективен процес за подготовка, създаване, администриране на метаданните с информация за дигитализираните артефакти;
  • ефективен процес по миграция на метаданните – част от съществуващите регистри на кандидата (приложимо за кандидати, които имат съществуващи регистри на културни ценности) в цифров формат;
  • съхранение на дигитализираните обекти на културно наследство;
  • ефективен процес по популяризиране на дигитализираното съдържание;
  • дейности по предоставяне на достъп до съответното дигитализирано съдържание;
  • концепция относно ефективното достигане до аудитория при реализирането на дигитална изложба (сътрудничество с образователни институции и/или други инициативи);
  • план за устойчивост на проектната инвестиция;
  • дейност за сформиране на екип за управление на проекта,
  • публичност и информация на целите и дейностите по проекта, както и за финансовия принос на ФМ на ЕИП, включително разработването на двуезична (български и английски език) Интернет страница за съответния проект. Дейността трябва да отговаря на критериите, разписани в Ръководството за комуникация и дизайн на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкия финансов механизъм 2014-2021 г. и на заложените в Регламента за изпълнение на ФМ на ЕИП 2014-2021 г.
  • получаване на съответно разрешение за обекти на авторско право
  • анализ на риска и др.

Поканата не разрешава на одобрените проекти да генерират приходи. Максимален размер на безвъзмездната финансова помощ е в размер на 350 000 евро, а минималният размер за проект е 150 000 евро. От кандидатите не се изисква съфинансиране.

Планираната продължителност на всеки проект по отношение на финансирането с БФП, включително дейностите, предвидени в него, не може да надвишава 24 месеца. Проектни предложения могат да се подават до 17.30 ч. на 16.06.2021 г.

        

В проектното предложение Община Хасково предвижда дигитализация за първи път на елементи на културно наследство на РИМ – Хасково, Регионална Библиотека "Христо Смирненски" - Хасково, Художествена Галерия „Форум” - Хасково, Държавен архив - Хасково, ОНЧ „Заря“ и др. допустими организации, в зависимост от фондовете, с които разполагат и насоките за кандидатстване.

Съгласно изискванията на Поканата, на етап кандидатстване, в случай когато кандидатът е община или второстепенен разпоредител с бюджет към общината следва да представи Решение на Общинския съвет.

Предвид гореизложеното предлагам Общински съвет - Хасково да вземе следното 

 

Р Е Ш Е Н И Е:

 

На основание чл.17, ал.1, т. 5, чл. 21, ал.1, т.23 и чл.21, ал.2 от ЗМСМА, и съгласно Условията за кандидатстване конкурсна програма „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“ на ФМ на ЕИП 2014-2021 г., Резултат 1 „Подобрено управление на културното наследство, Подрезултат 1.2 „Дигитално достъпни обекти на културното наследство“, Общински съвет-Хасково:

  1. Дава съгласие Община Хасково да разработи проектно предложение и кандидатства по обявена Покана за набиране на проектни предложения в конкурсна програма „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“ на ФМ на ЕИП 2014-2021 г., Резултат 1 „Подобрено управление на културното наследство, Подрезултат 1.2 „Дигитално достъпни обекти на културното наследство“.
  2. Възлага на кмета на Община Хасково да предприеме необходимите административни действия за изпълнение на т.1 от настоящото решение.

 

 

 

КМЕТ НА ОБЩИНА

ХАСКОВО:

                     /Станислав Дечев/

 

 

 

Изготвил: Ваня Христова – директор Дирекция „ЕНППЕ“ на Община Хасково